Mutfaklar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip yapılardır. Hayatımızda yemek yemek kavramı temel ihtiyaçlarımızdan olduğu için, günümüzün çoğunu mutfaklarımızda geçiririz. Bu yüzden de mutfak dekorasyonu oldukça önemlidir. Dekorasyon dünyası, gün geçtikçe yenilenen, her an farklı tasarımların ortaya çıktığı bir dünyadır. Bu renkli dünya içerisinde kendinizi her anlamda çılgın tasarımlar içerisinde bulabilirsiniz. Sürekli gelişmeye devam eden yeni teknolojiler ve yeni teknik dizaynlarla birlikte mutfaklarımızın da eski görünümleri bu hıza yetişemeyerek hemen dikkat çekmektedir. Mutfak tasarımı konusunda yaptıracağınız her türlü yenileme seçeneği, sadece mutfak kullanım kalitenizi artırmakla kalmayacak, evin değerini ve estetik görünümünü artıracaktır. Mutfak yenileme işlemi, üzerinde dikkatli bir şekilde durularak yapılması gereken son derece önemli bir iştir.

Önce işe aydınlatma ile başlayalım;

Mutfakta doğru aydınlatma dekorasyonu tamamlayıcı bir unsurdur. Doğru aydınlatma ile şık ve farklı ortamlar yaratabilirsiniz. Şayet aydınlığın ve gölgenin niteliği, ışığın rengi ve aydınlık düzeyi dağılımı gibi öğeler mimari ile birleştiklerinde muhteşem bir bütünlük ortaya çıkar. Aydınlatmaya mutfak dolaplarıyla başlayabilir; genellikle 35-40 cm eninde olan dolaplarınıza mermer yüzeye yansıyacak şekilde küçük spot ışıklar yerleştirebilirsiniz. Yemek yenilen masada mutfak dolaplarınıza monte ettiğiniz ışıktan daha kuvvetli bir aydınlatma tercih ederseniz akşam yemeklerinizde hoş bir ambiyans yaratabilirsiniz. Işıklandırma konusunda kullanacağınız ışık türü, halojen ya da soğuk ışık da dediğimiz floresan aydınlatma da olabilir.

 

Mutfak dekorasyonu  konusunda zeminlerimiz önemli bir ayrıntıdır. Açık renk bir zemin kullanmak karanlık mutfaklara, geniş bir hava verirken ortamın daha aydınlık bir atmosfere dönüşmesini sağlar.  Pencereler  de mutfağınızın karanlık ya da aydınlık bir formda olmasında büyük rol onar. Geniş pencereler, ortama ışığın daha fazla alınmasını sağlayarak ortamdaki enerjiyi daha çok arttırır. Eğer küçük pencereleri olan bir mutfağa sahipseniz hiç dert etmeyin çözüm basit; pencereleriniz mümkün olduğunca açık renkte olmalı ve yerlere kadar uzanan detaylı perdeleriniz değil de düz ve sade bir perdeniz olmalı. Böylelikle hem pencerelerinizi daha büyük göstermiş olursunuz hem de mutfaktaki kullanım alanınızı arttırmış olursunuz. Pencerelerinizin önünde, masanızın üstünde ve duvarlarınıza dekore edeceğiniz nişlere koyabileceğiniz değişik renklerde küçük süs bitkileri ortama iç açıcı bir hava katarak mekandaki sıcak renklerle bir bütün oluşturmanızda size yardımcı olabilir.

Bütün bu noktalar, basit işlemlerin ayrıntıya dökülmüş halidir. Bu yüzden de asıl yapılacak işlemleri tasarım ile birleştirmelisiniz. Bu sayede hem uygun fiyatlı hem de çok güzel ve kullanışlı bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Eğer mutfak dekorasyon fiyatları sizi endişelendiriyor ve bütçe oluşturmakta zorluk çekiyorsanız, önce bir fiyat araştırması yapmalı ve ne içi ne ödemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Unutmayın mutfağınız için harcadığınız her 1 TL hayatınıza çok büyük bir artı değer katacaktır.

 

Mutfak

Mutfak

Mutfak

Mutfak

Mutfak

Mutfak

Mutfak