Seramik çeşitleri ve kullanım alanları;

Yapı malzemesi olarak son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan seramik çeşitleri banyolardan mutfaklara, ofislerden eğlence mekânlarına birçok alanda estetik ve uzun süreli çözümler sunmaktadır. Dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar boyunca kullanılabilen seramik çeşitleri, ayrıca pürüzsüz yüzeyleri sayesinde çok kolay temizlenebilir. Uygulama sırasında da birçok avantaj sunan seramik ürünler, günümüzde uluslararası faaliyetlerde bulunan birçok firma tarafından neredeyse sınırsız renk ve desen seçeneği ile üretilmektedir. Ancak bu kadar çok avantajı olan seramik ürünlerden arzu edilen sonucun alınabilmesi için kullanım alanına göre doğru seçimin yapılması gerekir. Seramik çeşitleri; kimyasal içerik, uygulama esnasında kullanılan yapıştırıcı türü ve uygulama yüzeyi ile uyum gibi özelliklere göre üçe ayrılır.

  • Sırlı seramikler

Genellikle dış mekân dekorasyonunda kullanılan sırlı seramik ya da diğer adıyla sırlı porselen, dayanıklı yapısı ile dış etkilere karşı oldukça yüksek bir mukavemete sahiptir. Balkonlarda, alışveriş merkezlerinde, havuz kenarlarında, teraslarda ve genel olarak yaya trafiğinin çok yoğun yaşandığı tüm mekânlarda kullanılabilen sırlı porselen, zeminlere olduğu gibi duvarlara da uygulanabilmektedir. Esnek sırlı porselen veya flex granit seramik yapıştırıcılarla kullanılan sırlı seramik ürünler, ayrıca farklı dış mekân yapıştırıcılarıyla da uygulanabilir.

  • Duvar seramikleri

Toz seramik yapıştırıcılar ya da hazır porselen yapıştırıcıları ile uygulanan duvar seramikleri, yalnızca duvarlarda kullanılır. Banyo ve tuvaletlerden mutfaklara, otellerden restoranlara, laboratuarlardan oto yıkamalara son derece geniş bir kullanım alanı olan duvar seramikleri, dayanıklı bir yapıya sahip olmadığı için zemin döşemesi olarak kullanılmamaktadır. Zemine uygulanan duvar seramiklerinde çok kuvvetli yapıştırıcılar kullanılarak profesyoneller tarafından döşense dahi kısa süre içinde çatlayacak ve ilerleyen zamanda karolarda kırılmalar oluşacaktır.

  • Yer seramikleri

Hazır veya standart toz seramik yapıştırıcılar ile uygulanabilen yer seramikleri hem zeminde hem de duvarlarda kullanılabilir. Genellikle banyo ve tuvalet gibi suyun yoğun olarak kullanıldığı mekanlarda kullanılan yer seramikleri, duvar karolarına göre çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Balkon, teras, mutfak gibi mekânların dışında otel ve restoranlarda da kullanılabilen yer seramikleri, dayanıklı yapıları sayesinde dış mekân tercihleri için de ideal seçim olacaktır. Ancak yer seramikleri her ne kadar suyun yoğun olarak kullanıldığı mekânlar için ideal olsa da, yine de seramiklerin uygulanmasından önce özellikle zemine su yalıtımı yapılmalıdır. Zira seramik dayanıklı yapısı sayesinde suyun geçişine izin vermese de derz dolguları su geçirmez özellikte değildir. Zemine yalıtım yapılmaması durumunda yoğun nemden dolayı küflenme ya da akma gibi sorunlar yaşanması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Seramik

Seramik

Seramik

Seramik

Seramik

Seramik